Uvod

Ovo izvješće pripremilo je Svjetsko vijeće za zdravlje (WCH). Izvješće je pripremljeno kako bi se utvrdilo postoje li dovoljni podaci o farmakovigilanciji za WHO VigiAccess, CDC VAERS, EudraVigilance i UK Yellow Card Scheme za uspostavljanje sigurnosnog signala o cjepivima protiv Covid-19.

Te se baze podataka obično ne koriste za utvrđivanje sigurnosti intervencije. Međutim, cjepiva protiv Covid-19 su u trećoj fazi ispitivanja, a njihova sigurnost i učinkovitost još nisu utvrđene. Većina onih koji su primili intervenciju (nekoliko milijardi ljudi) nije praćena suđenjima. U ovom izvješću, WCH ima za cilj koristiti ove uspostavljene baze podataka farmakovigilance kako bi otkrio postoji li zabrinjavajući sigurnosni signal kod onih koji nisu praćeni kliničkim ispitivanjima.

Ovo izvješće uspoređuje podatke o farmakovigilanciji o cjepivima protiv Covid-19 i drugim uobičajenim intervencijama iz ovih baza podataka. Uspoređuje podatke o vrstama izvješća o nuspojavama povezanima s cjepivima protiv Covid-19 u tim bazama podataka. Koristeći podatke iz VAERS-a, FAERS-a i povijesnih zapisa, izvješće uspoređuje podatke o stopi nuspojava koje su bile dovoljne za povlačenje proizvoda u prošlosti.

Subscribe to World Council for Health’s newsletter to get up-to-date information about this

shutterstock 1953448693 scaled

Svrha izvješća

Ovo je izvješće pripremljeno kako bi se utvrdilo postoji li dovoljno podataka o dobro uspostavljenim, postojećim bazama podataka o farmakovigilanciji za uspostavu sigurnosnog signala u vezi s cjepivima protiv Covid-19.

Kliknite ovdje za preuzimanje PDF sažetka od 21 stranice za ispis Izvješća o farmakovigilanciji cjepiva protiv Covid-19.

Pharmacovigilance Report LR corr cover

Razvoj cjepiva protiv Covid-19 je požuren

Razvoj cjepiva protiv Covid-19 u okviru operacije Warp Speed je požuren. Tradicionalno, za razvoj cjepiva potrebno je 10 ili više godina prije nego što dođe do velike proizvodnje i distribucije široj populaciji. S cjepivima protiv Covid-19, proizvod je prešao iz istraživačkih, pretkliničkih ispitivanja u proizvodnju velikih razmjera u samo 10 mjeseci.

Vremenski okvir razvoja tradicionalnog cjepiva u usporedbi s vremenskim okvirom potencijalne operativne brzine Warp (OWS).

Zbog žurbe s razvojem ovih proizvoda podaci o njihovoj sigurnosti su nepotpuni. U interesu stvaranja potpunije slike o sigurnosti ovih novih proizvoda, ovo izvješće uspoređuje:

1

Podaci iz baza podataka o farmakovigilanciji o cjepivima protiv Covid-19 i drugim uobičajenim cjepivima i intervencijama

Ovo izvješće uspoređuje podatke o nuspojavama o cjepivima protiv COVID-19 iz sljedećih baza podataka o farmakovigilanciji:

Podaci o nuspojavama cjepiva protiv Covid-19 prikupljeni u svakoj bazi podataka farmakovigilancije uspoređuju se s podacima o nuspojavama sličnih farmakoloških proizvoda (druga uobičajena cjepiva) u istim bazama podataka kada je to moguće.

2

Podaci o vrstama nuspojava povezanih s cjepivima protiv Covid-19

Osim toga, ovo izvješće ispituje vrste prijava nuspojava povezanih s cjepivima protiv Covid-19 u gore navedenim bazama podataka.

3

Podaci o stopi neželjenih događaja koja je dovoljna za povlačenje proizvoda

Ovo izvješće ispituje parametre prema kojima su druga cjepiva i lijekovi bili povučeni u prošlosti.

Ovo je informativno izvješće koje je izradilo Svjetsko vijeće za zdravlje kako bi pomoglo zdravstvenim djelatnicima, znanstvenicima i pojedinim građanima u donošenju informiranih odluka o cjepivima protiv Covid-19.

Izvješće nastoji odgovoriti na pitanje: Jesu li podaci o farmakovigilanciji sadržani u ovim bazama podataka dovoljni za uspostavljanje sigurnosnog ‘signala’ za cjepiva protiv Covid-19 koji ukazuje na povlačenje proizvoda?

O Svjetskom vijeću za zdravlje

Naša misija

Svjetsko vijeće za zdravlje je neprofitna organizacija za ljude, koja je informirana i financirana od strane ljudi. Naša globalna koalicija organizacija usmjerenih na zdravlje i grupa civilnog društva nastoji proširiti javnozdravstveno znanje i smisla kroz znanost i zajedničku mudrost. Posvećeni smo zaštiti ljudskih prava i slobodne volje, istovremeno osnažujući ljude da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem i dobrobiti.

Što radimo

Svjetsko vijeće za zdravlje (WCH) je okupljanje najboljih svjetskih zagovornika zdravlja, liječnika, znanstvenika i inovatora koji su predani trajnom, transparentnom razgovoru o globalnim zdravstvenim pitanjima. Ovaj razgovor je dostupan svim vladama, organizacijama i pojedincima koji se žele zalagati za bolje zdravlje. WCH surađuje s više od 130 organizacija u 40 zemalja kako bi unaprijedio znanje o javnom zdravlju i promišljanje. Zajedno poduzimamo mjere za obranu slobode zdravlja i promicanje zdravih stilova života.

Tko smo mi

Osnovano 2021., Svjetsko vijeće za zdravlje neprofitna je inicijativa koju podržava EbMCsquared CiC, organizacija od interesa za zajednicu. Svjetsko vijeće za zdravlje vode njegovi međunarodni koalicijski partneri, Upravni odbor, volonteri i pomoćno osoblje.

Naš pogled

Vjerujemo u zdrav svijet, u kojem svatko uživa u transparentnosti informacija, pristupu dokazanim lijekovima i stvarnom djelovanju u slučaju bolesti – uz poštovanje osobnih zdravstvenih odluka svakog pojedinca, bez straha od diskriminacije ili progona. Vjerujemo u svijet u kojem vodu i zrak održavamo čistima, hranu nezagađenom, a obitelji na okupu.

Naši partneri

Naši koalicijski partneri donose stručnost u znanosti, medicinskoj skrbi, pravnoj zaštiti i vještinama organiziranja zajednice kako bi nam pomogli u postizanju naših ciljeva.

Naše vrijednosti

Sloboda

Sloboda je pravo da govorite, mislite i činite što god želite bez ograničenja. Svatko ima ovo urođeno ljudsko pravo. Naša je odgovornost mudro ga koristiti.

Zajednica

Snaga Svjetskog vijeća za zdravlje je u njegovom pristupu suradnji. Pokreću nas gotovo u potpunosti volonteri u sve većem broju odbora sastavljenih od znanstvenika, liječnika, odvjetnika, aktivista i pacijenata. Radimo preko granica uklanjajući prepreke kroz međunarodna koalicijska partnerstva ujedinjena radi zaštite čovječanstva.

Integritet

Cijenimo poštenje, samosvijest i snažan moralni kompas. Oni zajedno čine integritet i važno je da ih držimo u svojim srcima kako bismo stvorili temelje za promjenu.

Transparentnost

Svjetsko vijeće za zdravlje predano je jasnoj i otvorenoj komunikaciji. Mnoga pitanja koja danas vidimo u svijetu rezultat su nedostatka transparentnosti i odgovornosti, kao i cenzure važnih istina. Uživo prenosimo tjedne sastanke Generalne skupštine i druge događaje za javnost tako da svatko može pratiti, slušati i učiti ili kasnije ponovno pogledati.

Osnaživanje

Putem obrazovanja i etosa, osnažujemo ljude da se odmaknu od straha i potpunije se uključe u život. To činimo pružajući im resurse za optimizaciju njihovog zdravlja i dobrobiti kako bismo mogli iskoristiti našu zajedničku moć.

Metodologija

Ovo je izvješće osmišljeno kako bi se utvrdilo ima li dovoljno dokaza u bazama podataka WHO VigiAccess, CDC VAERS, EudraVigilance i UK Yellowcard za uspostavljanje sigurnosnog signala o cjepivima protiv Covid-19. U uobičajenim okolnostima, ispitivanja faze 3 i 4 utvrdila bi sigurnost i učinkovitost farmaceutskog proizvoda. Međutim, ova ispitivanja nisu dovršena za proizvode za Covid-19. Proizvodi su davani širokoj populaciji koja nije praćena kliničkim ispitivanjima. Stoga postoji potreba da se pogledaju svi dostupni dokazi kako bi se utvrdila sigurnost ovih proizvoda i kako bi oni mogli utjecati na one koji su uzimali proizvod, ali nisu pod nadzorom kliničkih ispitivanja.

Potreba za ispitivanjem svih dokaza

Tradicionalno, podaci o farmakovigilanciji iz pasivnih sustava izvješćivanja (poput onih istaknutih u ovom izvješću) koriste se samo za otkrivanje sigurnosnih signala za rijetke nuspojave koji su možda propušteni u kliničkim ispitivanjima. Međutim, nekoliko ključnih čimbenika koji proizlaze iz jedinstvenog ubrzanja Covid-19 proizvoda za upotrebu u široj javnosti naglašavaju potrebu da se ispitaju svi dostupni dokazi kako bi se utvrdila prikladnost ovih proizvoda za upotrebu kod ljudi. To uključuje:

metoda

Ovo je izvješće dovršeno na sljedeći način:

  1. Pogledali smo svaku bazu podataka – WHO VigiAccess, CDC VAERS, EudraVigilance i UK Yellow Card Scheme – i dokumentirali koliko je štetnih događaja bilo povezano s cjepivima protiv Covid-19.
  2. Pregledali smo druge slične proizvode (druga uobičajena cjepiva, gdje je to moguće, i druge uobičajene farmaceutske proizvode) i dokumentirali koliko je nuspojava bilo povezano s tim proizvodima.
  3. Normalizirali smo ih, gdje je to bilo moguće, na broj štetnih događaja po osobi koja je primila svaku intervenciju i usporedili broj štetnih događaja povezanih s cjepivima protiv Covid-19 s brojem štetnih događaja povezanih sa sličnim proizvodima.
  4. Osim toga, gdje je to bilo moguće, ispitali smo trendove u izvješćima o nuspojavama i smrtima u posljednje dvije godine.
  5. Bilježimo prijave nuspojava u dobnim skupinama za koje proizvodi za Covid-19 nisu odobreni.
  6. Ispitujemo najčešće prijavljene nuspojave u svakoj bazi podataka prema vrsti.
  7. Ispitujemo jesu li izvješća o farmakovigilanciji previše ili premalo prijavljena.
  8. Bilježimo povijesne slučajeve u kojima su izvješća o štetnim događajima dovela do povlačenja farmaceutskih proizvoda.

Farmakovigilancija na prvi pogled

shutterstock 1942901509 scaled

farmakovigilancija imenica

Phar·​ma·​co·​vig·​i·​lance |

Medicinska definicija farmakovigilance

: praćenje, procjena i prevencija nuspojava povezanih s primjenom lijekova

Što je farmakovigilanca?

Farmakovigilanca je farmaceutska znanost, poznata i kao sigurnost lijekova. Cilj farmakovigilancije je prikupljanje, procjena i praćenje podataka te, u konačnici, sprječavanje neželjenih događaja povezanih s farmaceutskim proizvodima. Većina podataka u farmakovigilanciji prikuplja se putem prijavljivanja nuspojava (AE), ali se prikupljaju i na druge načine.

Baze podataka o farmakovigilanciji koje sadrže nuspojave jeftin su i pristupačan način za otkrivanje sigurnosnih problema u vezi s farmaceutskim proizvodima.

Kako se prikupljaju podaci o farmakovigilanciji

Izvješća o neželjenim događajima

Podaci o farmakovigilanciji obično se prikupljaju putem prijavljivanja nuspojava. Općenito, izvješća o nuspojavama sastavljaju:

  • Pojedinac koji je doživio neželjeni događaj
  • Zdravstveni djelatnik koji posumnja na neželjeni događaj kod pacijenta
  • Organizacije koje izrađuju izvješća iz programa podrške pacijentima
  • Farmaceutske tvrtke u obliku kliničkih ili postmarketinških studija
  • Pregledi literature
  • Medijski izvještaji

Studije

Podaci o farmakovigilanciji također se mogu prikupiti putem drugih studija uključujući:

  • Retrospektivne studije
  • Kohortne studije
  • Kliničke studije
  • Postmarketinške studije
  • Pregledi literature

Izvještaji

Neki podaci o farmakovigilanciji potječu iz izvješća:

  • Organizacije za podršku pacijentima
  • Mediji
  • Farmaceutske tvrtke
  • Regulatorna tijela za lijekove
  • Vladine agencije

Podaci o stanovništvu

Podaci o farmakovigilanciji također mogu potjecati iz podataka o populaciji kao što su:

  • Statistika

adverse event imenica

štetni događaj \

Medicinska definicija štetnog događaja

: štetan učinak povezan s uporabom medicinskog proizvoda uključujući, ali ne ograničavajući se na: smrt, ozljede opasne po život, hospitalizaciju, invaliditet, urođene nedostatke i druge ozbiljne medicinske događaje

s evere adverse event imenica

teški štetni događaj \

Medicinska definicija ozbiljnog neželjenog događaja

: štetan učinak povezan s uporabom medicinskog proizvoda koji značajno ograničava svakodnevnu funkciju uključujući, ali ne ograničavajući se na: smrt, ozljede opasne po život, hospitalizaciju, invaliditet, urođene defekte i druge ozbiljne medicinske događaje

Baze podataka o farmakovigilanciji diljem svijeta

Mnoge zemlje diljem svijeta imaju vlastite sustave prijavljivanja štetnih događaja. Neke baze podataka prikupljaju izvješća iz cijelog svijeta, a neke baze podataka prikupljaju izvješća isključivo iz zemlje porijekla. Svi oni imaju različite metode izvješćivanja . Izvješća mogu biti:

  • Izradili zdravstveni djelatnici u ime pacijenata
  • Napravljene od strane pojedinaca koji su doživjeli neželjeni događaj
  • Provjereno od strane tijela za javno zdravstvo
  • Provjereno od strane regulatornih službenika

Za ovo izvješće usredotočit ćemo se na podatke o farmakovigilanciji dobivene iz izvješća o nuspojavama u nekim od najvećih i najuglednijih baza podataka u svijetu: WHO VigiAccess, VAERS, EudraVigilance i UK Yellowcard Reporting System.

Podaci o farmakovigilanciji uspostavljaju signale

Izvješća o farmakovigilancijskim bazama podataka ne utvrđuju uzročnu vezu. Jedan važan dio znanosti o sigurnosti lijekova je proces poznat kao ‘otkrivanje signala’ u kojem se koriste različite tehnike kako bi se utvrdilo ukazuju li izvješća na moguću uzročnu vezu između proizvoda i prijavljenih nuspojava. Moguća uzročna veza uspostavljena ovim procesom poznata je kao ‘signal’. Ako se detektira signal, potrebno je dodatno dubinsko ispitivanje.

Popis baza podataka o farmakovigilanciji

Tablica 0: Baze podataka prijava nuspojava ili reakcija na cjepivo

Cjepiva protiv Covid-19 nova su vrsta terapije, a njihova sigurnost još uvijek se shvaća; stoga je posebno važno prijaviti ozbiljne nuspojave. Ovisno o tome gdje se nalazite u svijetu, postoje različite baze podataka za bilježenje nuspojava lijekova:

CountryDatabaseWebsite
UKMedicines and Healthcare products Regulatory Advisory (MHRA)In the UK, the Medicines and Healthcare products Regulatory Advisory (MHRA) uses the Yellow Card System to monitor reports, and any individual who suspects an adverse reaction can report it directly onto their website: https://coronavirus-yellowcard.mhra.gov.uk
USAVaccine Adverse Event Reporting System (VAERS)In the USA, the Centres for Disease Control (CDC) and the Food and Drug Administration (FDA) manage the Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS) database, which allows individuals to send in reports through the website: https://vaers.hhs.gov/reportevent.html
CanadaGovernment of CanadaIn Canada, you can report an adverse event at the Government of Canada website: https://www.canada.ca/en/health-canada/services/drugs-health-products/medeffect-canada/adverse-reaction-reporting.html. There is also the Canada Vigilance Adverse Reaction Online Database: https://cvp-pcv.hc-sc.gc.ca/arq-rei/index-eng.jsp
AustraliaTherapeutic Goods AdministrationIn Australia, the Therapeutic Goods Administration (TGA) monitors adverse events and a report can be filed here: https://aems.tga.gov.au
FranceSignalement-sante.gouv.frIn France, https://solidarites-sante.gouv.fr/soins-et-maladies/signalement-sante-gouv-fr/
South AfricaSouth African VAERSIn South Africa, https://thj-africa.org.za/ has a link to the South African VAERS.
New Zealand Government of New Zealand official reporting systemIn New Zealand Health Professionals, public and 'others' can report adverse reactions here - https://report.vaccine.covid19.govt.nz/s/
Central AmericaNoti-FACEDRA reporting systemhttp://www.notificacentroamerica.net/n/Pages/mapa.aspx#no-back-button
The PhillipinesVARR-PHhttps://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezImFX8-euM35Oc_UsSuhv6nql0J0iWRT0NM9Syyf4FAZrlA/viewform?fbclid=IwAR2zQ-CPYb4bnnvd713w1ICwECHm_UA8cRB8z8rmFApkpHmtqIPSzcWGKEQ

Saznajte više o bazama podataka za prijavu nuspojava cjepiva

WHO VigiAccess

Na prvi pogled

Pokrenut 2015. od strane WHO-a, VigiAccess je međunarodna baza podataka prijavljenih potencijalnih nuspojava povezanih s lijekovima. Neki od njihovih navedenih ciljeva su “omogućiti pojedinačnim zemljama da budu upozorene na obrasce štete koja se pojavljuje diljem svijeta ” i “ da analiziraju izvješća o sumnji na štetu uzrokovanu lijekovima, kako bi pronašli ono što je poznato kao “signali” potencijalnih nuspojava lijekova.

Kako se izrađuju izvješća

Izvještaje VigiAccessu podnose članovi WHO Programa za međunarodno praćenje lijekova (PIDM). Osnovan 1968., WHO PIDM članovi uključuju nacionalne centre za farmakovigilanciju i regulatorna tijela za lijekove iz 170 zemalja koji surađuju u praćenju i identificiranju štete uzrokovane lijekovima. Ova suradnja pokriva oko 99% svjetske populacije.

Važne bilješke

  • Izvješća o nuspojavama cjepiva protiv Covid-19 na VigiAccessu obuhvaćaju sva cjepiva protiv Covid-19
  • Ostala izvješća o nuspojavama cjepiva odnose se na aktivni sastojak i često uključuju više naziva robnih marki
  • VigiAccess ne sadrži kontekstualne podatke kao što je koliko je ljudi uzelo proizvod, koliko je dugo na tržištu ili razlike u izvješćivanju. Neki od ovih podataka za ovo izvješće potječu iz drugih izvora
  • Izvješća se prikupljaju od 1968. ili kasnije

Podatak

VigiAcess podaci za cjepiva protiv Covid-19 i cjepiva protiv tuberkuloze

Izvor: vigiaccess.org

Tablica 1: Kontekstualni podaci o cjepivima protiv Covid-19 i tuberkuloze na VigiAccessu

As of May 2022 Covid-19 VaccineTuberculosis (Bacille Calmette-Guérin – BCG) Vaccine
As of May 2022 ~ 5 100 000 000~ 4 000 000 000
Data collected since20201968
Total Adverse Event Reports on VigiAccess~ 3 800 000~ 37 000

Rasprava

Cjepivo protiv tuberkuloze primijenilo je najveći postotak svjetske populacije, više nego bilo koje drugo cjepivo. 88% djece u dobi od 1 godine cijepljeno je protiv tuberkuloze. Cjepivo je primilo oko 4 milijarde ljudi. VigiAccess izvještava o oko 37 tisuća prijava nuspojava vezanih uz cjepivo protiv tuberkuloze.

Najmanje jednu dozu cjepiva protiv Covid-19 primilo je 65,7% svjetske populacije ili približno 5,1 milijardi pojedinaca. VigiAccess izvještava o oko 3,8 milijuna izvješća o nuspojavama u vezi s cjepivom protiv Covid-19.

Tablica 2: Ostali podaci o nuspojavama cjepiva na VigiAccess

VaccineTotal Number of Adverse Event Reports on VigiAccess as of May 2022Percentage of 1 year olds who have been immunized globallyData Collected Since
Tuberculosis Vaccine3733588%1968
Polio Vaccine12373286%1968
Diphtheria Vaccine191485%1979
Tetanus Vaccine1538185%1968
Pertussis Vaccine225985%1972
Hepatitis B Vaccine10676185%1984
H. Influenza B Vaccine9004472%1986
Measles Vaccine623171%1968
Rubella Vaccine264071%1971
Covid-19 Vaccine377765265.7%***2020

*** Postotak trenutnog svjetskog stanovništva ***

Rasprava

Za uobičajena cjepiva koja su distribuirana velikoj većini svjetske populacije, na VigiAccessu vidimo niz izvješća o nuspojavama koja broje između 2000 i 100 000 .

Za cjepiva protiv Covid-19, koja su trenutno primijenjena na oko 65% svjetske populacije, na VigiAccessu postoji više od 3,7 milijuna izvješća o nuspojavama.

Komentari

VigiAccess pokazuje niz nuspojava koji su bez presedana u bazi podataka za bilo koji drugi farmaceutski proizvod ili cjepivo. Ukupna izvješća o štetnim događajima ne mogu se izravno usporediti zbog nedostatka kontekstualnih podataka o kojima je ranije bilo riječi. Međutim, s obzirom na to da su drugi slični proizvodi široko distribuirani na globalnoj razini u usporedivim brojevima, veličina dispariteta je razlog za ozbiljnu zabrinutost . Ovi su podaci osobito relevantni s obzirom na to da su cjepiva protiv Covid-19 u širokoj distribuciji, da su još uvijek u kliničkim ispitivanjima i moraju se pomno ispitati koristeći sve dostupne dokaze .

U tablici 2 vidimo 37 335 izvješća o štetnim događajima od procijenjenih 4 milijarde pojedinaca koji su primili imunizaciju protiv tuberkuloze i više od 3,7 milijuna izvješća od procijenjenih 5,1 milijuna pojedinaca koji su primili cjepivo protiv Covid-19. Ispravljajući razliku u broju pojedinaca koji su primili dva cjepiva, vidimo 80 puta veći broj nuspojava prijavljenih VigiAccessu za cjepivo protiv Covid-19.

S obzirom na navedenu svrhu VigiAccess-a – analizirati izvješća o sumnji na štetu uzrokovanu lijekovima, pronaći “signale” potencijalnih nuspojava na lijekove-Svjetska zdravstvena organizacija zahtijeva neposrednu istragu i hitnu akciju.

CDC VAERS

Na prvi pogled

Sustav prijavljivanja nuspojava cjepiva (VAERS) uspostavljen je 1990. godine i njime zajednički upravljaju Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i Američka agencija za hranu i lijekove (FDA). Sustav je osmišljen kao sustav ranog upozorenja za sigurnosne probleme u vezi s cjepivima s američkom dozvolom. VAERS unosi i analizira izvješća o neželjenim događajima koji se javljaju nakon cijepljenja.

Neke od navedenih svrha VAERS-a su da “otkriti nove, neobične ili rijetke nuspojave cjepiva”, “procijeniti sigurnost novodozvoljenih cjepiva” i “osigurati nacionalni sustav praćenja sigurnosti koji se proteže na cijelu populaciju za odgovor na javnozdravstvene hitne slučajeve, kao što su veliki programi cijepljenja protiv pandemijske gripe.”

Kako se izrađuju izvješća

Svaka osoba koja je doživjela neželjeni događaj nakon cijepljenja može se prijaviti VAERS-u. Osim toga, zdravstveni djelatnici dužni su prijaviti propisane događaje koji se dogode kod njihovih pacijenata nakon cijepljenja, a proizvođači cjepiva dužni su prijaviti sve štetne događaje za koje saznaju. To je pasivni sustav prijavljivanja koji se oslanja na pojedince da sami prijave ili na pružatelje zdravstvenih usluga da prijave u njihovo ime.

Važne bilješke

  • VAERS je sustav pasivnog nadzora
  • VAERS ne sadrži kontekstualne podatke kao što su koliko je ljudi uzelo cjepivo, koliko je dugo na tržištu ili razlike u izvješćivanju. Neki od ovih podataka za ovo izvješće potječu iz drugih izvora
  • VAERS izvješća su od 1990. do danas
  • Podaci o cjepivu protiv Covid-19 na VAERS-u obuhvaćaju cjepiva Moderna, Pfizer i Janzen
  • Podnošenje lažnog VAERS izvješća je federalni prekršaj u Sjedinjenim Državama
  • VAERS se u prošlosti koristio kao alat za farmakovigilanciju za invaginaciju cjepiva (mali broj anamoloških izvješća u VAERS-u povezanih s cjepivom protiv rotavirusa kod djece doveo je do invaginacije)

Podaci

Podaci VAERS-a: Postotak ukupnih izvješća o nuspojavama prema vrsti cjepiva

Izvor: https://wonder.cdc.gov/controller/datarequest/D8;jsessionid=CB19840534D33730BADDAAEB1AE0https://wonder.cdc.gov/controller/datarequest/D8;jsessionid=CB19840534D33730BADDAAEB1AE0

Rasprava

Preko 50% ukupnih izvješća o štetnim događajima napravljenih na VAERS-u, to jest izvješća napravljenih za SVA cjepiva od 1990. godine, pripisuje se cjepivima protiv COVID-19.

Tablica 3: Kontekstualni podaci o cjepivu protiv Covid-19 i cjepivu protiv ospica, zaušnjaka i rubeole na VAERS-u

# ofCovid-19 VaccineMeasles/Mumps/Rubella
Approximate Number of Individuals Vaccinated255000000301000000
Total number of Adverse Event Reports on VAERS85634077954
Rasprava

Preko 50% ukupnih izvješća o štetnim događajima napravljenih na VAERS-u, to jest izvješća napravljenih za SVA cjepiva od 1990. godine, pripisuje se cjepivima protiv COVID-19.

OpenVAERS je projekt koji omogućuje pregledavanje i pretraživanje VAERS izvješća bez potrebe za sastavljanjem napredne pretrage. OpenVAERS je generirao gornje grafikone i tablice u vezi s izvješćima o štetnim događajima Covid-19 i ukupnim smrtnim slučajevima koji se redovito ažuriraju.

Druga gornja tablica prikazuje srednji broj smrtnih slučajeva prijavljenih na VAERS-u od 1990. do 2020. na 122, nakon čega slijedi alarmantan i nezabilježen skok u izvještajima o smrtnim slučajevima za 2021. i 2022. godinu.

Iz ovih prikaza podataka možemo primijetiti alarmantan trend u broju smrtnih slučajeva prijavljenih VAERS-u godišnje. Počevši od 2020. i nastavljajući se do 2022., vidimo dramatičan i nezabilježen porast smrtnih slučajeva prijavljenih VAERS-u. Trenutačno od preko 37 000 smrtnih slučajeva prijavljenih VAERS-u od 1990. godine, 27 968 je povezano s proizvodima od Covid-19. Smrt u neposrednoj blizini cjepiva ukazuje na vjerojatniju uzročnu vezu. Kao što je ilustrirano na pretposljednjoj slici iznad, velika većina prijava je napravljena unutar 3 dana od primjene cjepiva.

Covid-19 VAERS izvješća prema dobi

Izvor: https://wonder.cdc.gov/controller/datarequest/D8;jsessionid=F9E61FE2A2B457AD46D5FC21F667

Rasprava

Postoji 209 izvješća o nuspojavama na VAERS-u za djecu mlađu od 2 godine. Ova cjepiva nisu odobrena za ove dobne skupine. Postoji dodatnih 1499 izvješća u skupini od 2 do 5 godina, od kojih su mnoga vjerojatno u djece za koju cjepivo nije odobreno. Oni mogu biti povezani s izlaganjem proizvodu in-utero, dojenjem ili davanjem djeci za koju proizvod nije odobren.

Komentari

Podaci VAERS-a pokazuju izrazito velik udio izvješća o nuspojavama koje se odnose na cjepivo protiv Covid-19, pri čemu se više od 50% ukupnih izvješća od 1990. godine pripisuje cjepivu. Iako se iz mnogo razloga izvješća o nuspojavama pojedinačnih cjepiva ne mogu izravno usporediti, veličina razlike u nuspojavama i smrtima ukazuje na razlog za zabrinutost . Kao što je prikazano u tablici 3, vidimo deseterostruku razliku u broju izvješća o nuspojavama za MMR cjepivo i cjepivo protiv Covid-19. Osim toga, postoji 169 puta veći broj prijavljenih smrtnih slučajeva kod VAERS-a nakon cijepljenja protiv Covid-19 u usporedbi s cjepivom protiv gripe i 56 puta veći broj prijava nuspojava na VAERS nakon cijepljenja protiv Covid-19 u usporedbi s cjepivom protiv gripe. Većina smrtnih slučajeva i nuspojava dogodila se nekoliko dana nakon cijepljenja, što čini uzročnu vezu vjerojatnijom. S obzirom na to da su cjepiva protiv Covid-19 nova i još uvijek u kliničkim ispitivanjima, podaci VAERS-a dovoljni su da se uspostavi zabrinjavajući sigurnosni signal.

Izvještaji o VAERS-u koji se pojavio kod djece u dobnim skupinama koje nisu bile ovlaštene za primanje cjepiva iznimno su zabrinjavajući. Ovo ukazuje na mogućnost nuspojava dobivenih in utero, od dojenja ili primjene cjepiva u dobnim skupinama za koje nije odobreno.

S obzirom na navedene ciljeve VAERS-a – otkriti nove, neuobičajene ili rijetke nuspojave cjepiva, procijeniti sigurnost novodozvoljenih cjepiva i osigurati nacionalni sustav praćenja sigurnosti koji se proteže na cijelu populaciju za odgovor na javnozdravstvene hitne situacije, kao što su velike -veliki programi cijepljenja protiv pandemijske gripe – CDC i FDA zahtijevaju neposrednu istragu i hitnu akciju.

EudraVigilance

Na prvi pogled

EudraVigilance – Europska baza podataka o sumnji na nuspojave lijekova farmakovigilancijska je baza podataka za prikupljanje i analizu podataka o sumnji na nuspojave prvenstveno iz Europskog gospodarskog prostora (EAA). EudraVigilance je dio Europske agencije za lijekove koja ima zadatak ocjenjivati, nadzirati i pratiti sigurnost lijekova u EU.

EudraVigilance nastoji prikupiti informacije ” o sumnji na nuspojave na lijekove koji su odobreni ili se ispituju u kliničkim ispitivanjima u EGP-u ” koje ” omogućuju rano otkrivanje potencijalnih sigurnosnih problema “.

Kako se izrađuju izvješća

Izvješća o EudraVigilanceu elektroničkim putem izrađuju sponzori kliničkih ispitivanja, nositelji odobrenja za stavljanje lijeka u promet i nacionalna tijela.

Važne bilješke

  • Izvješća o nuspojavama odvojena su po robnoj marki, ali su uspoređena za potrebe ovih izvješća
  • Podatke iz EudraVigilance analiziraju regulatorna tijela diljem EEA, Europska agencija za lijekove i farmaceutske tvrtke
  • Primjena cjepiva protiv Covid-19 u pojedinim europskim zemljama dramatično varira, pri čemu Malta ima najveću stopu cijepljenja (248 doza na 100 ljudi), a Bugarska ima najnižu stopu cijepljenja (63 doze na 100 ljudi).

Podaci

Pojedinačni slučajevi nuspojava identificirani u EudraVigilanceu za cjepiva protiv Covid-19

Izvor: https://dap.ema.europa.eu/analytics/saw.dll?PortalPages&PortalPath= %2Fshared% 2FPHV %20DAP% 2F_portal%2FDAP&Action=Navigate&P0=1&P1=eq&P2=%22Line %20Listing% %20Code% %22.% 22Substance %20High% 203Level 252 203+20

Izvor: https://dap.ema.europa.eu/analytics/saw.dll?PortalPages&PortalPath= %2Fshared% 2FPHV %20DAP% 2F_portal%2FDAP&Action=Navigate&P0=1&P1=eq&P2=%22Line %20Listing% 20Objects %22.% 22Substance %20High% 2Po93Level %20Code% &

Izvor: https://dap.ema.europa.eu/analytics/saw.dll?PortalPages&PortalPath= %2Fshared% 2FPHV %20DAP% 2F_portal%2FDAP&Action=Navigate&P0=1&P1=eq&P2=%22Line %20Listing% %20Code% %22.% 22Substance %20High% 20Level +1428Level 231&Code=

Izvor: https://dap.ema.europa.eu/analytics/saw.dll?PortalPages&PortalPath= %2Fshared% 2FPHV %20DAP% 2F_portal%2FDAP&Action=Navigate&P0=1&P1=eq&P2=%22Line %20Listing% %20Code% %22.% 22Substance %20High% 20Co328 28+28

Rasprava

Ukupan broj pojedinačnih slučajeva nuspojava identificiranih u EudraVigilance je sljedeći: Covid-19 MRNA Vaccine Moderna – 294 772; Covid-19 MRNA cjepivo Pfizer-BioNTech (Tozinameran) – 956 913; Covid-19 cjepivo Astrazeneca – 488 769; Covid-19 Vaccine Janssen – 59 751; Covid-19 cjepivo Novavax – 756. Ukupan broj slučajeva pojedinačnih nuspojava identificiranih za sva cjepiva protiv Covid-19 na EudraVigilanceu iznosi više od 1,8 milijuna.

Postoji više od tisuću prijavljenih slučajeva u kategoriji od 0 do 2 godine, dobnoj skupini za koju cjepiva nisu odobrena. To potencijalno ukazuje da dojenčad i djeca doživljavaju štetne događaje povezane s in-utero izloženošću, dojenjem i/ili primjenom kod osoba za koje proizvodi nisu odobreni.

Ukupan broj cijepljenih osoba u zemljama EU/EEA je 341 628 772 ili približno 75,4% stanovništva.

Pojedinačni slučajevi nuspojava identificirani u EudraVigilanceu za cjepiva protiv ospica

Izvor: https://dap.ema.europa.eu/analytics/saw.dll?PortalPages&PortalPath= %2Fshared% 2FPHV %20DAP% 2F_portal%2FDAP&Action=Navigate&P0=1&P1=eq&P2=%22Line %20Listing% 20Objects %22.% 22Substance %20High% %20Code% 22&

Rasprava

U bazi podataka EudraVigilance ukupan broj pojedinačnih prijava nuspojava je sljedeći: Cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubeole (UŽIVO) – 36 947; Cjepivo protiv ospica (UŽIVO) – 592; Cjepivo protiv ospica i rubeole (UŽIVO) – 116; Cjepivo protiv ospica, zaušnjaka, rubeole i varičele (UŽIVO) – 11 258. Ukupan broj nuspojava potencijalno povezanih s cjepivom koje sadrži cijepljenje protiv ospica na EudraVigilance je 48 913.

U 2018. oko 90% europske djece cijepljeno je protiv ospica u sklopu cjepiva protiv ospica, zaušnjaka i rubeole.

Tablica 4: Kontekstualni podaci o Covid-19 i cjepivu protiv ospica: EudraVigilance

# ofCovid-19 VaccineMeasles Vaccine
Approximate Number of Individuals Vaccinated341628772673200000
Total number of Adverse Event Reports on EudraVigilance180000048913

Rasprava

Otprilike 90% Europljana cijepljeno je protiv ospica. Od približno 673,2 milijuna pojedinaca koji su primili cjepivo protiv ospica u Europi, na EudraVigilanceu je zabilježeno ukupno 48 913 izvješća o nuspojavama.

Oko 341 milijun europskih pojedinaca cijepljeno je protiv Covid-19. Od toga je 1,8 milijuna izvješća o štetnim događajima napravljeno na EudraVigilance.

Komentari

Podaci EudraVigilance pokazuju niz pojedinačnih izvješća o slučajevima koji su bez presedana u bazi podataka za bilo koji drugi farmaceutski proizvod ili cjepivo. Iako se ukupni broj izvješća o nuspojavama ne može izravno usporediti s drugim proizvodima, ovi se podaci moraju uzeti u obzir s obzirom na to da su cjepiva protiv Covid-19 u općoj distribuciji, još uvijek su u kliničkim ispitivanjima i moraju se pažljivo ispitati korištenjem svih dostupnih dokaza. S obzirom na to da su drugi slični proizvodi na sličan način široko distribuirani diljem Europe, veličina dispariteta u ukupnim pojedinačnim izvještajima o slučajevima za cjepiva protiv Covid-19 na EudraVigilanceu je razlog za ozbiljnu zabrinutost .

U tablici 4 vidimo 48 913 pojedinačnih EudraVigilance izvješća povezanih na neki način s cjepivom protiv ospica od približno 673 milijuna pojedinaca koji su primili cjepivo u Europi. Moguće je, međutim, da se bilo koja količina toga može pripisati drugim cjepivima sadržanim u istom cjepivu. Vidimo 1,8 milijuna pojedinačnih EudraVigilance izvješća povezanih s cjepivima protiv Covid-19 od približno 341 milijuna pojedinaca koji su primili cjepivo. Ispravljajući razliku u broju pojedinaca koji su primili svako cjepivo, postoji preko 70 puta veći broj pojedinačnih nuspojava prijavljenih EudraVigilanceu za cjepivo protiv Covid-19. S obzirom na to da su cjepiva protiv Covid-19 u fazi kliničkih ispitivanja, podaci EudraVigilance dovoljni su za postavljanje alarmantnog sigurnosnog signala za te proizvode .

Preko 1000 prijava nuspojava koje su se dogodile kod djece za koju cjepivo nije odobreno ukazuje na potrebu hitnog i hitnog djelovanja.

S obzirom na ciljeve EudraVigilancea – prikupiti informacije „o sumnji na nuspojave na lijekove koji su odobreni ili se ispituju u kliničkim ispitivanjima u EGP-u” koji „omogućuju rano otkrivanje potencijalnih sigurnosnih problema” – od svih uključenih europskih zemalja zahtijeva se neposredna i hitna akcija vlasti.

Shema žutog kartona u Velikoj Britaniji

Na prvi pogled

Shemu žutog kartona u Ujedinjenom Kraljevstvu provodi Regulatorna agencija za lijekove i zdravstvene proizvode (MHRA) . Sustav prikuplja i prati podatke o štetnim medicinskim incidentima ili nuspojavama u vezi s medicinskim proizvodima kao što su lijekovi, cjepiva, krvni proizvodi, biljni proizvodi i medicinski uređaji.

Shema ima za cilj “identificirati probleme za koje možda prije nije bilo poznato” i “pružiti rano upozorenje da bi sigurnost proizvoda mogla zahtijevati daljnju istragu”. MHRA navodi da će “ako bude potrebno, poduzeti mjere kako bi smanjio rizik i povećao dobrobit za pacijente”.

Kako se izrađuju izvješća

Pacijenti, roditelji ili skrbnici te zdravstveni radnici dobrovoljno prijavljuju sustavu žutog kartona. Proizvođači su zakonski obvezni prijaviti probleme sa zdravstvenim proizvodima MHRA.

Važne bilješke

  • Izvješće o britanskom sustavu žutih kartona implicira korelaciju između cjepiva i nuspojave, a ne uzroka
  • Trenutno nema dostupnih podataka o žutom kartonu za cjepiva osim za cjepivo protiv Covid-19
  • Ukupan broj nuspojava cjepiva protiv Covid-19 dostupan je u tjednom izvješću koje dostavlja MHRA

Podatak

Izvješća o nuspojavama primljena u Ujedinjenom Kraljevstvu: Podaci o žutom kartonu

Ukupan broj izvješća
CountryCOVID-19 Pfizer/ BioNTech VaccineCOVID-19 Vaccine AstraZenecaCOVID-19 Vaccine ModernaBrand unspecified
England133063201976307691008
Wales822810854228293
Northern Ireland3009299215121
Scotland12820174803321172

Izvor : assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1076730/COVID-19_Pfizer-BioNTech_Vaccine_Analysis_Print_DLP_11.05.2022.pdf

Ukupan broj pojedinaca koji su primili cjepivo po zemlji
CountryNumber of doses
England44841562
Wales2555948
Northern Ireland1428240
Scotland4511645

Izvor : assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1076730/COVID-19_Pfizer-BioNTech_Vaccine_Analysis_Print_DLP_11.05.2022.pdf

Rasprava

U Velikoj Britaniji više od 53 milijuna ljudi primilo je barem jednu dozu cjepiva protiv Covid-19. Shema žutog kartona u Velikoj Britaniji trenutno dokumentira više od 450 000 izvješća o nuspojavama.

Podaci Žutog kartona za druga cjepiva trenutno nisu dostupni na web stranici Žutog kartona.

Interaktivni profil analize lijekova: podaci žutog kartona za paracetamol

Izvor: info.mhra.gov.uk/drug-analysis-profiles/dap.html?drug=./UK_EXTERNAL/NONCOMBINED/UK_NON_000155768693.zip&agency=MHRA

Rasprava

Gore su podaci žutog kartona za izvješća o nuspojavama u vezi s paracetamolom (acetaminofen). Paracetamol je jedan od najčešće korištenih lijekova u Velikoj Britaniji. Milijuni pojedinaca u Ujedinjenom Kraljevstvu uzimali su ovaj lijek nekoliko desetljeća. Gore navedeno izvješće pokazuje 25 158 reakcija i 585 smrtnih slučajeva povezanih s njegovom uporabom od 1964. godine.

Komentari

Shema žutih kartona prikazuje preko 450.000 prijava žutih kartona povezanih s cjepivima protiv Covid-19. Iako podaci za druga cjepiva nisu dostupni na web stranici, podaci o paracetamolu, lijeku koji je u širokoj upotrebi već nekoliko desetljeća u Ujedinjenom Kraljevstvu, pokazuju samo djelić izvješća (~25 000 od 1968.) o shemi žutog kartona. Iako se oni ne mogu koristiti za izravnu usporedbu, veličina dispariteta je razlog za zabrinutost. S obzirom na to da su proizvodi za Covid-19 još uvijek u kliničkim ispitivanjima, potrebno je koristiti sve dokaze za procjenu njihove sigurnosti. Podaci Žutog kartona UK-a dovoljni su za uspostavljanje sigurnosnog signala za ove proizvode.

S obzirom na ciljeve britanske sheme žutog kartona – identificirati probleme za koje možda prije nije bilo poznato i pružiti rano upozorenje da bi sigurnost proizvoda mogla zahtijevati daljnju istragu te poduzeti radnje za smanjenje rizika i povećanje koristi za pacijente ako potrebno – potrebno je hitno djelovanje.

Količina i vrste prijavljenih nuspojava: Sve baze podataka

Koje su vrste nuspojava povezane s cjepivima protiv Covid-19?

Postoji širok izbor štetnih događaja prijavljenih u bazama podataka koje smo ispitali u ovom izvješću: WHO VigiAccess, CDC VAERS, EudraVigilance i UK Yellow Card Reporting System. Njihova ozbiljnost varira od manjih, poput boli na mjestu ubrizgavanja, do velikih događaja poput srčanog zastoja, moždanih udara, miokarditisa i smrti.

Tablica 5: Uobičajene vrste i ukupan broj nuspojava: VigiAccess, EudraVigilance, shema žutih kartona u Velikoj Britaniji

Type of EventVigiAccess as of May 25EudraVigilance as of May 25UK Yellow Card Scheme
Blood and Lymphatic Disorders~ 176 000~ 102 000~ 27 000
Cardiac Disorders~ 242 000~ 127 000~ 28 000
Gastrointestinal Disorders~ 690 000~ 344 000~135 000
Infections and Infestations~ 414 000~ 220 000~ 35 000
Injury, Poisoning, and Procedural Complications~ 231 000~ 64 000~20 000
Investigations~ 586 000***~ 106 000~ 20 000
Musculoskeletal and Connective Tissue Disorders~ 1 007 000~ 543 000~ 175 000
Nervous System Disorders~ 1 501 000~ 746 000~ 285 000
Psychiatric Disorders~ 172 000~ 64 000~ 34 000
Reproductive System and Breast Disorders~ 207 000~ 139 000~ 57 000
Respiratory, Thoracic and Mediastinal Disorders~ 400 000~ 136 000~ 56 000
Skin and Subcutaneous Tissue Disorders~ 477 000~ 213 000~ 101 000
Vascular Disorders~ 193 000~ 87 000~ 23 000

*** Za ovo izvješće istrage nisu uzete u obzir. ***

Rasprava

Tablica 5 navodi najčešće reakcije na cjepiva protiv Covid-19 po reakcijskim skupinama u VigiAccess, EudraVigilance i UK Yellow Card Scheme.

U VigiAccessu, pet najčešćih izvješća po reakcijskim skupinama od najviše do najmanje su sljedeći:

  1. Poremećaji živčanog sustava – ~ 1 500 000
  2. Bolesti mišićno-koštanog sustava i vezivnog tkiva – ~ 1 000 000
  3. Gastrointestinalni poremećaji – ~ 691 000
  4. Poremećaji kože i potkožnog tkiva – ~ 477 000
  5. Vaskularni poremećaj – ~193 000

U EudraVigilanceu, pet najčešćih izvješća prema reakcijskim skupinama od najviše do najmanje su sljedeći:

  1. Poremećaji živčanog sustava – ~ 746 000
  2. Bolesti mišićno-koštanog sustava i vezivnog tkiva – ~ 543 000
  3. Gastrointestinalni poremećaji – ~ 344 000
  4. Infekcije i infestacije – ~ 220 000
  5. Poremećaji kože i potkožnog tkiva – ~ 213 000

U britanskoj shemi žutog kartona, pet najčešćih prijava po reakcijskim skupinama od najveće do najmanje su sljedeće:

  1. Poremećaji živčanog sustava – ~ 285 000
  2. Bolesti mišićno-koštanog sustava i vezivnog tkiva – ~ 175 000
  3. Gastrointestinalni poremećaji – ~ 135 000
  4. Poremećaji kože i potkožnog tkiva – ~ 101 000
  5. Poremećaji reproduktivnog sustava i dojke – ~ 57 000

Uobičajeni ishodi nuspojava cjepiva protiv Covid-19: VAERS

Izvor : wonder.cdc.gov/

Tablica 6: Uobičajene reakcije na Covid-19 prema vrsti: VAERS

ReactionNumber of Reports on VAERS
Myocarditis/Pericarditis22,000
Heart Attacks6,400
Guillain-Barre2,600
Thrombocytopenia6,000
Stroke16,000
Convulsions/Seizures16,000
Convulsions/Seizures16,000
Anaphylaxis49,000
Bell’s Palsy15,000
Venous Thromboembolism25,000
Arthritis and Arthralgia/Joint Paint78,000
Death28,000

Izvor: vaersanalysis.info/2022/05/14/vaers-summary-for-covid-19-vaccines-through-5-6-2022/

Rasprava

Preko 54% nuspojava prijavljenih VAERS-u pripisuje se cjepivu protiv Covid-19 uključujući smrt, ozljede opasne po život, trajni invaliditet, kongenitalne anomalije/porođajne mane, hospitalizacije, posjete hitnoj pomoći, posjete liječniku i druge.

Tablica 6 navodi neke od najčešće prijavljenih reakcija na VAERS na cjepivo protiv Covid-19. To su (od najviše prema najmanje):

  1. Artritis i artralgija/Boja za zglobove
  2. Anafilaksija
  3. Venska tromboembolija
  4. Miokarditis/perikarditis
  5. Moždani udar
  6. Konvulzije/napadaji

Više od 28 000 smrtnih slučajeva, više od 75% svih smrtnih slučajeva prijavljenih VAERS-u od 1990., povezano je s cjepivom protiv Covid-19.

Komentari

Tablica 7: 3 najčešća izvješća po reakcijskoj skupini: VigiAccess, EudraVigilance i UK Yellow Card

DatabaseNervous System Disorders Musculoskeletal and Connection Tissue Disorders
VigiAccess1 500 0001 000 000
EudraVigilance746 000543 000
UK Yellow Card285 000175 000

Poremećaji živčanog sustava, poremećaji mišićno-koštanog sustava i vezivnog tkiva i

Gastrointestinalni poremećaji su 3 najčešće prijavljene skupine reakcija na VigiAccess, EudraVigilance i UK Yellow Card Scheme.

Artritis i artralgija/bolovi u zglobovima, anafilaksija, venska tromboembolija, miokarditis/perikarditis, moždani udar i konvulzije/napadaji neki su od najčešće prijavljenih nuspojava na VAERS-u.

Sljedeći broj prijava smrti povezanih s cjepivima protiv Covid-19 je sljedeći:

Tablica 8: Broj smrtnih slučajeva prijavljenih prema bazi podataka: Cjepiva protiv Covid-19

VigiAccessEudraVigilanceUK Yellow CardVAERS
~ 22 000~ 800~ 2100~ 28 000

Koliko je štetnih događaja previše?

Aktivni naspram pasivnog nadzora

Baze podataka o farmakovigilanciji kao što su VigiAccess, EudraVigilance, VAERS i UK Yellow Card Scheme oslanjaju se na pasivno izvješćivanje pružatelja zdravstvenih usluga, farmaceutskih tvrtki i pojedinaca.

Pasivno prijavljivanje ili pasivni nadzor nuspojava znači da je odgovornost prijavljivanja na pojedincu (i/ili njegovom pružatelju zdravstvenih usluga) koji je primio cjepivo ili drugi farmaceutski proizvod. Ako se primijeti neželjeni događaj, pojedinac ili pružatelj zdravstvene skrbi može dobrovoljno prijaviti.

Aktivno prijavljivanje ili aktivno nadziranje štetnih događaja znači da farmaceutska tvrtka ili zdravstveno tijelo aktivno prikuplja izvješća o štetnim događajima kroz pomne i sveobuhvatne postupke praćenja.

Nuspojave u bazama podataka o farmakovigilanciji su premalo prijavljene

Pasivni nadzor, kao što su baze podataka o farmakovigilanciji proučavane u ovom izvješću, rezultira znatno manjim brojem prijava nuspojava nego prijava aktivnog nadzora . U studiji koja je uspoređivala aktivno i pasivno praćenje štetnih događaja , 8,8% onih pod aktivnim nadzorom prijavilo je štetni događaj, dok je samo 0,1% onih pod pasivnim nadzorom prijavilo štetni događaj. To je razlika od 88 puta u broju izvješća za tu određenu studiju. WHO također napominje da pasivni nadzor “ otežava osiguranje potpunosti i pravodobnosti prikupljanja podataka. ” Studije novih farmaceutskih proizvoda obično zahtijevaju aktivno praćenje nuspojava tijekom faze kliničkog ispitivanja. Broj nuspojava dokumentiranih tijekom aktivnog nadzora općenito je veći od onoga što se kasnije pasivno prijavljuje bazama podataka farmakovigilancije. Stvarni broj nuspojava koje su se dogodile u vremenskoj vezi s cjepivima protiv Covid-19 bio bi mnogo veći nego što otkrivaju podaci u ovim bazama podataka o farmakovigilanciji.

Kao što je navedeno ranije u ovom izvješću, izvješće o nuspojavama nije indikativno da je cjepivo uzrokovalo događaj, jednostavno da je bilo povezano. Međutim, vjerojatnost da je proizvod izazvao štetni događaj raste kako se smanjuje vrijeme između primjene proizvoda i štetnog događaja. Podaci VAERS-a otkrivaju tijesan vremenski odnos između primjene cjepiva protiv Covid-19 i naknadnog štetnog događaja, pri čemu se većina štetnih događaja događa unutar samo 2 dana od primanja cjepiva . Ovo ukazuje na vjerojatniji uzročno-posljedični odnos.

Jedinstveni slučaj cjepiva protiv Covid-19

Operacija Warp Speed

Kada se Covid-19 pojavio kao novi virus 2019., malo se znalo o njegovoj virulenciji i kakvim će biti njegovim učincima na opću populaciju. Rani modeli precijenili su morbiditet i mortalitet od bolesti, te je kao rezultat toga uvedena “Operacija Warp Speed” kako bi se ubrzao razvoj cjepiva i drugih terapeutskih sredstava za novi virus. Nekoliko vladinih agencija surađivalo je u razvoju, proučavanju, proizvodnji i distribuciji cjepiva protiv Covid-19. Operacija Warp Speed značila je da su studije cjepiva ubrzane i da su proizvodi plasirani na tržište dok su još u fazi kliničkih ispitivanja.

SVA cjepiva protiv Covid-19 su u Fazi 3 ispitivanja

23. kolovoza 2021. Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je prvo cjepivo protiv Covid-19. Zdravstvene vlasti mnogih drugih zemalja slijedile su primjer ubrzo nakon toga. Prije toga, cjepiva su davana milijardama ljudi pod odobrenjem za hitnu uporabu. Mnogi su ljudi shvatili da ‘odobrenje’ znači da cjepiva više nisu eksperimentalna. To nije istina. SVA cjepiva protiv Covid-19, uključujući ona koja su odobrena, još uvijek su u trećoj fazi kliničkih ispitivanja.

Što su klinička ispitivanja faze 3?

Prema FDA , Faza 3 ispitivanja:

  • Uključiti 300 – 3000 volontera
  • Zadnje 1 do 4 godine
  • Osmišljeni su za utvrđivanje učinkovitosti i praćenje nuspojava
  • 25 – 30% proizvoda će doći do sljedeće faze kliničkih ispitivanja

Učinkovitost i sigurnost cjepiva protiv Covid-19 stoga nije utvrđena. Osim toga, broj dobrovoljaca regrutiranih za fazu 3 ispitivanja ovog proizvoda vrlo je neobičan.

Što su klinička ispitivanja faze 4?

Prema FDA , Faza 4 ispitivanja:

  • Uključiti nekoliko tisuća volontera
  • Zadnjih 10-15 godina
  • Osmišljeni su za utvrđivanje sigurnosti i učinkovitosti

Cjepiva protiv Covid-19 još nisu ušla u Fazu 4 ispitivanja.

Svinjska gripa 1976.: Slučaj užurbane kampanje masovnog cijepljenja

U veljači 1976. pokrenuta je istraga o misterioznoj smrti američkog vojnika koji je umro tijekom osnovne vježbe . CDC testovi otkrili su da je vojnik David Lewis zaražen vrstom svinjske gripe. Nakon toga je 11 drugih vojnika bilo pozitivno na virus, dok su stotine drugih bile pozitivne na antitijela. Alarmantni naslovi pojavili su se u novinama diljem zemlje, a direktor CDC-a, navodeći “veliku mogućnost” pandemije, preporučio je plan bez presedana masovnog cijepljenja američkih građana.

Iako se nisu pojavili dodatni dokazi da je virus problematičan, CDC i tadašnji predsjednik Gerald Ford usvojili su pristup ‘bolje spriječiti nego liječiti’ i započeli masovnu kampanju cijepljenja protiv svinjske gripe. Kada su se pojavila izvješća o mogućim nuspojavama, uključujući srčani udar, Guillain-Barreov sindrom i 53 prijavljena smrtna slučaja, građani su počeli sumnjati u sigurnost cjepiva. Zajedno s činjenicom da se pandemija nije ostvarila prema predviđanjima, vlada je 16. prosinca zaustavila program masovnog cijepljenja.

Ključne lekcije iz svinjske gripe 1976

Iako je krajolik 2022. vrlo različit, treba istaknuti sljedeće ključne uvide iz kampanje masovnog cijepljenja protiv svinjske gripe:

  • Za znanstvenike i kreatore politike ključno je ponovno procijeniti informacije izvedene iz ranih modela dok se pojavljuju informacije u stvarnom vremenu o sumnji na pandemiju
  • Pristup ‘bolje spriječiti nego liječiti’ zbunjen je problemom da još ne postoje dokazi koji bi dali izjavu da je brzopleto cijepljenje sigurnije od izlaganja virusu o kojem se malo zna
  • Izvještaji o samo 50 smrtnih slučajeva povezanih s cijepljenjem protiv svinjske gripe bili su dovoljni da se program potpuno prekine
  • Mora se uzeti u obzir prirodni imunitet
  • Odgovori na svaku sumnju na pandemiju moraju biti usklađeni s najboljim dostupnim dokazima o prirodi prijetnje, a ne vođeni politikom, medijima i emocijama opće javnosti

Najvažnija povlačenja lijekova i cjepiva u povijesti

Kada se u farmakovigilancijskim izvješćima primijeti zabrinjavajući broj nuspojava ili smrti, nadležna tijela mogu povući prethodno odobren ili odobren proizvod. Sljedeći grafikon prikazuje broj smrtnih slučajeva prijavljenih VAERS-u ili FAERS-u prije nego što je proizvod povučen.

Izvor: vaersanalysis.info/2022/05/14/vaers-summary-for-covid-19-vaccines-through-5-6-2022/

Cjepivo protiv dječje paralize povučeno je za manje od godinu dana nakon 10 prijavljenih smrti, cjepivo protiv svinjske gripe povučeno je za manje od godinu dana nakon 53 prijavljena smrti. Cjepivo protiv Covid-19, s više od 28 000 povezanih izvješća o smrti, nije povučeno.

Signal otkriven

Tablica 9: Ukupni nuspojave po bazi podataka farmakovigilance

***Podaci žute kartice isključeni***

Rasprava

U svim bazama podataka, cjepiva protiv Covid-19 pokazuju alarmantan broj nuspojava i smrtnih slučajeva u usporedbi s drugim cjepivima koja se uobičajeno primjenjuju.

Komentari

Postoji zabrinjavajući sigurnosni signal u vezi s cjepivima protiv Covid-19 otkrivenim u svim bazama podataka ispitanim u ovom izvješću.

Zaključak

Ovo je izvješće nastojalo sagledati podatke o farmakovigilanciji VigiAcess, VAERS, EudraVigilance i UK Yellow Card za cjepiva protiv Covid-19. Cilj je bio utvrditi jesu li podaci u tim bazama podataka dovoljni za uspostavljanje sigurnosnog signala o tim proizvodima. Zaključujemo sljedeće:

Podaci iz baza podataka o farmakovigilanciji o cjepivima protiv Covid-19 u odnosu na druga cjepiva i farmaceutske proizvode koji se uobičajeno primjenjuju

  • Sve baze podataka o farmakovigilanciji ispitane u ovom izvješću otkrivaju niz izvješća o nuspojavama povezanima s cjepivima protiv Covid-19 koja su između deset puta i 169 puta veća od onoga što je primijećeno u drugim proizvodima koji se uobičajeno primjenjuju
  • Postoji nekoliko tisuća izvješća o nuspojavama kod djece za koje proizvod Covid-19 nije odobren

Postoji dovoljno dokaza o svim bazama podataka o farmakovigilanciji ispitanim u ovom izvješću kako bi se utvrdio zabrinjavajući sigurnosni signal o cjepivima protiv Covid-19.

Podaci o vrstama prijava nuspojava povezanih s cjepivima protiv Covid-19

  • Podaci WHO VigiAccess, EudraVigilance i UK Yellow Card Scheme otkrivaju da je većina prijava nuspojava povezanih s cjepivima protiv Covid-19: poremećaji živčanog sustava, poremećaji mišićno-koštanog sustava i vezivnog tkiva te gastrointestinalni poremećaji
  • Podaci iz VAERS-a otkrivaju da je većina prijava nuspojava povezanih s cjepivima protiv Covid-19: artritis i artralgija, anafilaksija, venska tromboembolija, miokarditis/perikarditis, moždani udar i konvulzije/napadaji
  • Eudravigilance izvještava o 1200 smrtnih slučajeva povezanih s cjepivima protiv Covid-19. UK Yellow Card izvještava o 2100 smrtnih slučajeva povezanih s cjepivima protiv Covid-19. VAERS izvještava o 28 000 smrtnih slučajeva povezanih s cjepivima protiv Covid-19

Vrste prijava nuspojava povezanih s proizvodima za Covid-19 ozbiljne su prirode.

Podaci o stopi neželjenih događaja koja je dovoljna za povlačenje proizvoda

  • Baze podataka o farmakovigilanciji, poput onih ispitanih u ovom izvješću, oslanjaju se na pasivni nadzor. Nuspojave su premalo prijavljene
  • Proizvodi za Covid-19 jedinstveni su po tome što su brzo razvijeni i davani velikim populacijama dok su još bili u trećoj fazi kliničkih ispitivanja
  • Godine 1976. američka je vlada požurila masovnu kampanju cijepljenja protiv svinjske gripe. Pojavile su se informacije o prirodi virusa i nuspojavama vezanim uz cjepivo, a kampanja je zaustavljena za manje od godinu dana
  • Podaci iz VAERS-a i FAERS-a otkrivaju da je cjepivo protiv dječje paralize povučeno u manje od 1 godine nakon 10 prijavljenih smrti, a cjepivo protiv svinjske gripe povučeno je u manje od 1 godine nakon 53 prijavljena smrti. Cjepivo protiv Covid-19, s više od 28 000 povezanih izvješća o smrti, nije povučeno nakon dvije godine

Postoji dovoljno dokaza o štetnim događajima u vezi s cjepivima protiv Covid-19 koji pokazuju da je povlačenje proizvoda odmah potrebno.

Kliknite ovdje za preuzimanje PDF sažetka od 21 stranice za ispis Izvješća o farmakovigilanciji cjepiva protiv Covid-19.

Pharmacovigilance Report Summary Cover

Reference

AstraZeneca. (svibanj 2022.). Ispis serije slučajeva analize lijekova: cjepivo AstraZeneca protiv Covid-19

Ispis analize . Gov.uk. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1080309/COVID-19_AstraZeneca_Vaccine_Analysis_Print_DLP_25.05.2022.pdf

Connor Stewart. (svibanj 2022.). Stopa cijepljenja protiv COVID-19 u europskim zemljama . Statista.

https://www.statista.com/statistics/1196071/covid-19-vaccination-rate-in-europe-by-country/

Elflein, John. (svibanj 2022.). Cijepljenja u SAD-u – statistika i činjenice . Statista.

https://www.statista.com/topics/3283/vaccinations-in-the-us/#topicHeader__wrapper

EudraVigilance. (svibanj 2022.). Europska baza podataka o prijavama sumnji na nuspojave lijeka .

Europska agencija za lijekove. https://www.adrreports.eu/en/eudravigilance.html#

Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti. (svibanj 2022.). Praćenje cjepiva protiv COVID-19 .

Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti. https://vaccinetracker.ecdc.europa.eu/public/extensions/covid-19/vaccine-tracker.html#uptake-tab

Europska agencija za lijekove. (svibanj 2022.). Ljudska regulativa: EudraVigilance . europski

Agencija za lijekove.

https://www.ema.europa.eu/en/human-regulatory/research-development/pharmacovigilance/eudravigilance

Klein, Christopher. (rujan 2020.). Kada je američka vlada pokušala ubrzati cjepivo protiv gripe.

Povijest.com. https://www.history.com/news/swine-flu-rush-vaccine-election-year-1976

Regulatorna agencija za lijekove i zdravstvene proizvode. (2022). Ispis serije slučajeva analize lijekova:

Covid-19 marka neodređena analiza cjepiva Print . Gov.uk.

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1080311/COVID-19_Brand_Unspecified_Vaccine_Analysis_Print_DLP_25.05.2022.pdf

Regulatorna agencija za lijekove i zdravstvene proizvode. (2022). Istraživanje i analiza:

Tjedni sažetak izvješća o žutom kartonu o cjepivu protiv koronavirusa . Gov.uk. https://www.gov.uk/government/publications/coronavirus-covid-19-vaccine-adverse-reactions/coronavirus-vaccine-summary-of-yellow-card-reporting

Moderna. (svibanj 2022.). Ispis serije slučajeva analize lijekova: Covid-19 Moderna Vaccine

Ispis analize . Gov.uk. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1080310/COVID-19_Moderna_Vaccine_Analysis_Print_DLP_25.05.2022.pdf

OpenVAERS. (svibanj 2022.). VAERS izvješća o nuspojavama cjepiva protiv COVID-a . OpenVAERS.

https://openvaers.com/covid-data

Pfizer-BioNTech. (svibanj 2022.). Ispis serije slučajeva analize lijekova: Covid-19 mRNA

Ispis analize cjepiva Pfizer-BioNTech . Gov.uk. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1080308/COVID-19_Pfizer-BioNTech_Vaccine_Analysis_Print_DLP_25.05.2022.pdf

Pohlman KA, Carroll L, Tsuyuki RT, et al. (2020) Usporedba prijavljivanja nuspojava aktivnog naspram pasivnog nadzora u pedijatrijskoj ambulantnoj kiropraktičkoj skrbi: klaster randomizirano kontrolirano ispitivanje. BMJ Open Quality;9:e000972. doi: 10.1136/bmjoq-2020-000972

Ritchie, Hannah; Mathieu, Edouard; Rodés-Guirao, Lucas et al. (2020). Koronavirus pandemija

(COVID-19) . Naš svijet u podacima. https://ourworldindata.org/coronavirus

Rose, Jessica. (2022). VAERS analiza podataka . Jessicin svemir.

https://www.jessicasuniverse.com/blank-page-1

Thomas SJ, Moreira ED, Kitchin N i sur. (2021). Sigurnost i učinkovitost BNT162b2 mRNA

Cjepivo protiv Covid-19 kroz 6 mjeseci. New England Journal of Medicine.

https://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJMoa2110345

Thomas SJ, Moreira ED, Kitchin N i sur. (2021). Sigurnost i učinkovitost BNT162b2 mRNA

Cjepivo protiv Covid-19 kroz 6 mjeseci – dodatni dodatak. New England Journal of

Lijek. https://www.nejm.org/doi/suppl/10.1056/NEJMoa2034577/suppl_file/nejmoa2034577_appendix.pdf

Centar za praćenje Uppsala. (svibanj 2022.). Program Svjetske zdravstvene organizacije za međunarodne lijekove

Praćenje (WHO PIDM) . Svjetska zdravstvena organizacija. https://who-umc.org/about-the-who-programme-for-international-drug-monitoring/

Činjenice iz SAD-a. (svibanj 2022.). Praćenje cjepiva protiv koronavirusa u SAD-u . Činjenice iz SAD-a.

https://usafacts.org/visualizations/covid-vaccine-tracker-states/

Američka agencija za hranu i lijekove. (svibanj 2022.). Korak 3: Kliničko istraživanje . Hrana i lijekovi u SAD-u

administracija. https://www.fda.gov/patients/drug-development-process/step-3-clinical-research

Sustav prijavljivanja nuspojava cjepiva (VAERS). (1990 – 2022). Ministarstvo Sjedinjenih Američkih Država

Zdravstvene i ljudske usluge (DHHS), Služba za javno zdravstvo (PHS), Centri za kontrolu bolesti (CDC) / Uprava za hranu i lijekove (FDA). CDC WONDER On-line baza podataka. Vrsta cjepiva i događaji po dobnoj skupini . https://wonder.cdc.gov/controller/datarequest/D8;jsessionid=F9E61FE2A2B457AD46D5FC21F667

Sustav prijavljivanja nuspojava cjepiva (VAERS). (2022). O VAERS.United States

Odjel za zdravstvo i socijalne usluge (DHHS), Služba za javno zdravstvo (PHS),

Centri za kontrolu bolesti (CDC) / Uprava za hranu i lijekove (FDA). https://vaers.hhs.gov/about.html

Sustav prijavljivanja nuspojava cjepiva (VAERS). (1990 – 2022). Ministarstvo Sjedinjenih Američkih Država

Zdravstvene i ljudske usluge (DHHS), Služba za javno zdravstvo (PHS), Centri za kontrolu bolesti (CDC) / Uprava za hranu i lijekove (FDA). CDC WONDER On-line baza podataka. http://wonder.cdc.gov/vaers.html

Informacije o VAERS analizi. (svibanj 2022.). VAERS sažetak za cjepiva protiv COVID-19 . VAERS analiza

Info. https://vaersanalysis.info/2022/05/14/vaers-summary-for-covid-19-vaccines-through-5-6-2022/

Vanderslott, Samantha; Dadonaite, Bernadeta; Roser, Maks. (2013). Cijepljenje . Naš svijet u

Podaci. https://ourworldindata.org/vaccination

VigiAccess. (1968. – 2022.). Prijavljene potencijalne nuspojave . Svjetsko zdravlje

Organizacija Suradni centar za međunarodno praćenje droga, Centar za praćenje Uppsala. https://vigiaccess.org/

VigiAccess. (1968. – 2022.). Prijavljene potencijalne nuspojave cjepiva protiv Covid-19 . Svjetsko zdravlje

Organizacija Suradni centar za međunarodno praćenje droga, Centar za praćenje Uppsala. https://vigiaccess.org/

VigiAccess. (1968. – 2022.). Prijavljene potencijalne nuspojave Cjepivo protiv tuberkuloze . Svjetsko zdravlje

Organizacija Suradni centar za međunarodno praćenje droga, Centar za praćenje Uppsala. https://vigiaccess.org/

Svjetska zdravstvena organizacija (web arhiva). (2015). Imunizacija, cjepiva i biološki lijekovi:

Nadzor nad bolestima koje se mogu spriječiti cijepljenjem . Svjetska zdravstvena organizacija. http://www.who.int/immunization/monitoring_surveillance/burden/VPDs/en/

Žuta karta. (svibanj 2022.). Stranica za prijavu žutog kartona za koronavirus . Regulatorna agencija za lijekove i zdravstvene proizvode. https://coronavirus-yellowcard.mhra.gov.uk/

Priznanja

Ovo izvješće izradila je Adele Paul, a finalizirao ga je i odobrio Odbor za zdravlje i humanost WCH-a.

Consider tipping our team if you found this resource helpful.

Creative Commons License
Free Cultural Work

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License and is available for republishing and use as a Free Cultural Work.